ROBOT EL YAPIMI (SG-90 SERVO UYUMLU)

Arduino İle Robot El Yapımı –Otonom

Robot el projesini sadece bir robot hobi projesi olarak değerlendirmek doğru olmaz. Hepimiz günlük hayatımızda uzuvlarını kaybetmiş insanlarla karşılaşıyoruz. Elektronikle ister hobi olarak ister mühendislik disiplini çerçevesinde profesyönel olarak ilgilenelim bu insanlara yardım etme isteğimizi biraz olsun eyleme geçirebiliriz. Özellikle Türkiye’de bu işi organize bir biçimde yapan gruplar mevcut. Robotel derneği çalışmaları buna güzel bir örnektir. Derneğin çalışmaları hakkına buraya tıklayarak (http://www.robotel.org/recycling/)bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelelim bizim projemize; projemizde yine 3d baskılı parçalardan faydalanacağız. Bunların yanında don lastiği ve misina ipi gibi insanın “ne alakası var robotlarla” diyeceği türden malzemelere ihtiyacımız olacak. Bunlara ek olarak tabiki arduino, uygun bir güç kaynağı, servo motorlar ve vidalara ihtiyacımız var.

Yapacağımız robot el, arduinomuzun servo motorları kontrol etmesi ile çalışıyor. Elin hangi hareketleri yapacağını kodlama ile belirliyoruz. Yani elimiz kod ile belirlediğimiz hareketleri tekrar edip duruyor. Ama istenirse bir kumanda eklenerek ve kumandanın butonlarına farklı el işaretleri kodlanarak daha güzel bir robot el haline getirilebilir projemiz. Hayal gücünüze ve uğraşınıza kalmış.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

Arduino İle El Hareketini Taklit Eden Robot El Yapımı

Bu robot el projesinde ise bir öncekine göre tek ve en büyük fark flex sensörlerin kullanılmış olması. Flex sensörler, Türkçesiyle esneklik sensörleri, esnek ve şerit şeklinde sensörlerdir. Bu sensörler esnedikçe, eğilip büküldükçe direnç değerleri değişir. Bu değişiklik ise arduino içerisine yazılan bir kod ile algılanır. Flex sensörlerden alınan veriler doğrultusunda robot eldeki servo motorlar hareket ettirilir.

Bu flex sensörler bir eldiven üzerine takılmıştır. Bu eldiveni de kullanıcı giyer. Eldivende parmakların arka kısımlarına takılmış bu sensörler, kullanıcının el hareketlerine göre eğilip bükülür. Bu sayede arduinomuz da bu esnek sensörlerden gelen verilerle kullanıcının el hareketlerini robot elin taklit etmesi için gerekli servo motor kontrol komutlarına dönüştürür. Böylece eldiveni giyen kişinin el hareketini taklit eden bir robot kolumuz oldu, hayırlı olsun.

BU ROBOT NASIL YAPILIR