Evde Robot Yapımı

Aslında bakarsanız dostlar, evde yapabileceğiniz bir çok robott var ki… Ama bu sayfaya geldiyseniz büyük ihtimalle basit ev aletleri kullanılarak yapılabilecek robot fikirleri arıyorsunuz demektir. Yani evinizde kendiniz için kurduğunuz bir elektronik uğraş alanı yok, veya buna ihtiyaç duymayan fikirlere bakıyorsunuzdur. Bunun için size Bir evde yapılabilecek robotlar listesi hazırlamak istedik.

Evet evinizde bir elektronik köşeniz olmayabilir ama dc motorlar, butonlar ve kablolar da işin içinde olacak yine de. Ama arduino olsun, diğer mikrodenetleyiciler, programlama, kodlama falan yok. 3d yazıcı baskısı malzemelere de ihtiyacınız olmayacak. Ayrıca projelerde lehim makinesi kullanılan yerlerde elle bağlayarak da gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bol bol kesme biçme işleri var. Çünkü hareket eden sistemler tasarlıyoruz. Her ne kadar teknik manada “robot” kelimesinin manasına uymasa da yaparken eğlenceli vakit geçirebileceğinizi düşündüğümüz projeleri listeledik.

NOT: Bu robotları çocuklarla birlikte yapacaksanız gerekli alet edevatın güvenli bir şekilde kullanılmasına özen gösteriniz. Bu uyarıyı kesinlikle dikkate alınız.

NOT 2: Listeleyeceğimiz robotlar için gerekli malzemeler ise ya kırtasiyelerde kolayca bulabileceğiniz, evinizde zaten olan veya, sarı dc motorlar gibi internetten ucuza alabileceğiniz parçalardır.

NOT 3: Kaynak olarak gösterilen sitelerdeki İngilizce dil sizi korkutmasın, fotoğraflar işi tam olarak anlatıyor olacaktır.

Basit Aletlerle Evde Robot Yapımı, Evde Yapılabilecek Robotlar;

1.) 6 BACAKLI YÜRÜYEN ROBOT

Basit ahşap parçaları, kartonlar ve elinizle kolayca bükülebilen teller kullanarak harika ve eğlenceli bir robot yapabilirsiniz. Bu robot sayesinde özellikle çocuklar döner hareketin nasıl adımlara dönüştüğünü öğrenirler. Yaparken el becerileri gelişir, bir dc motorun ileri ve geri hareket etme mantığı anlaşılmış olur.

Nasıl yapıldığını anlatan yazı ise şurada => https://www.instructables.com/id/How-to-Make-Six-Legged-Walking-Robot-DIY-Robot/

2.) BASİT PERVANELİ ARABA

Bu eğlenceli projede ise bir motora takılan pervane ile basit bir araba hareket ettiriliyor. Rüzgarın itiş gücünü deneyimlemeye yönelik bir proje. Bu projeyi yaparken de pervane hızla dönerken kendinizi yaralamamaya dikkat ediniz.

Basit pervaneli araba

Nasıl yapılır yazısı ise şurada: https://www.instructables.com/id/DC-MOTOR-CAR/

3.) TİTREŞİMLİ ROBOT

Bu proje de basit malzemelerle yapabileceğiniz güzel bir uğraş. Kblo bağlantıları, oyun hamuru, basit dc motor ve uygun bir platform ihtiyacınız olan şeyler.

Bu robot nasıl yapılır: https://www.instructables.com/id/Vibration-Robot-With-Tiny-DC-Motors/