ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT YAPIMI

Çizgi izleyen robotlar son 7-8 senedir özellikle yarışma amacıyla çok fazla sayıda yapılan robotlardandır. Sadece yarışmalarda değil endüstride de çizgi izleyen robotların kullanıldığı yerler vardır. Bunlardan en bilinenleri otonom araç uygulamaları, güvenlik uygulamaları ve depo sayım uygulamalarıdır.

Basitleştirilmiş bir mantıkla izah etmek gerekirse çizgi izleyen robot, daha doğrusu çizgi izleyen araba, ön tarafında yol üzerindeki çizgiyi algılayan sensör,  arabanın hareketini sağlamak için gerekli dc motorlar, bu motorları mikrodenetleyiciye bağlayan bir ara devre olan motor sürücü ve nihayetinde arduino gibi bir mikrodenetleyiciden ibarettir. Bu mikrodenetleyici ise genel olarak Arduino olarak tercih ediliyor. Biz de artık arduino üzerinden konumuza devam edeceğiz.

Çizgi izleyen robot üzerindeki arduino içerisine bir kod yüklenir. Bu kod ise çizgiyi algılayan sensörlerden gelen sinyalleri yorumlar. Arduino ise bu sensörlerden gelen sinyaller doğrultusunda yine arduinoya bağlı olan motor sürücüler aracılığı ile motorların hızını ve yönünü kontrol eder. Bu sayede, çizgiyi algılayan sensörlerden gelen veriler ve arduino içerisindeki kodlar marifetiyle motorları, arabanın çizgiyi takip edeceği şekilde kontrol eder. Sonuçta aracımız çizgiyi takip etmiş olur.

Arduino Kullanarak Çizgi İzleyen Robot Yapımı:

Arduino son 10 senedir elektronik ve hobi çevrelerinde sıklıkla kullanılmaya başlayan, kullanımı kolaylaştırılmış bir mikrodenetleyicidir. Bu mikrodenetleyici kullanılarak birçok robot yapmak mümkün oluyor. Bunlardan birisi de çizgi izleyen robotlar/arabalar.

Türkiye’nin önemli bir robotik/hobi/elektronik marketi olan Robotistan’ın yapılışını anlattığı çizgi izleyen robot için gerekli malzeme listesini aşağıda veriyoruz. Ardından bu robotu herkesin sadece 7 dk da yapabilmelerine, nasıl yapılacağını öğrenebilmelerine yönelik yazısının linkini vereceğiz.

 

Çizgi İzleyen Robot (Araba) Malzeme Listesi:

Çizgi İzleyen Robot Yapımı Yazısı İçin Tıklayınız: https://maker.robotistan.com/cizgi-izleyen-robot/

Arduino Kullanmadan Çizgi izleyen Robot Yapımı:

Çizgi izleyen robot sadece arduino kullanılarak yapılabilen bir robot değildir. Arduino her ne kadar kolay kullanılan bir mikrodenetleyici olsa da arduino olmadan yapılabilen, daha ekonomik çizgi izleyen robot kitleri de geliştirilmiştir.

Arduino kullanmadan yapılan çizgi izleyen robot videosu: