Arduino İle Yapılabilecek 34 İlginç Robot Fikri

Arduino geliştirme kartları, özellikle son 10 yıl içerisinde, elektronik uygulamalar, başlangıç ve orta seviye robotik uygulamalar, prototipleme çalışmaları, hobi ve robotik uygulamalarda sıklıkla kullanılmaya başladı. Arduino kullanımının sıklaşmasının ve adeta sektörü domine edecek derecede yaygınlaşmasının nedenleri ise bu geliştirme kartının açık kaynaklı olmasından ve olabildiğince her seviyeden insanın kolayca anlayabileceği bir kullanım imkanı olmasından kaynaklanıyor.

Zaman geçtikçe Arduino kullanımının artması ile çok fazla proje yapılmış, kaynak dosyları ve yapılış yöntemleri de herkese açık olarak paylaşılmıştır. Bu durum ise özellikle Arduino merkezli bir sektör oluşmasını sağlamıştır. Elektronik bir çok komponentin arduino ile kullanılabilmesi, Bunun yanında rduino kartlarına özel olarak da bir çok komponent, shield ve modüllerin üretilmesi de hem sektörü canlandırmış, hem de komponent ve Arduino fiyatlarını oldukça ekonomik seviyelere çekmiştir.

Arduino öğrenmeye çalışanların veya sırf hobi için uğraşanların Arduino öğrenmede başvurdukları en pratik yol bir proje üzerinden öğrenmektir. Bu projeler ise hem eğlendirici hem de öğretici olması nedeniyle çoğunlukla robot projelerindejn oluşmaktadır. Bu yazımızda sizlerole Arduino kullarak yapılabilecek tam 34 robot çeşidinden bahsedeceğiz. Her bir robotun nasıl yapıldığını anlatmamız bu yazıyı oldukça uzatacağından, robotların altına genel açıklamaları yazıp,”BU ROBOT NASIL YAPILIR?” yazıları ekleyerek bahsi geçen robotun yapımını anlatan sayfalara link/bağlantı ekleyeceğiz. Bu yazılara tıklayarak veya dokunarak ilgili sayfalara ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım o zaman:

1- Arduino İle Engelden Kaçan Robot Yapımı

Engelden kaçan robotlar, hareketleri sıraısında karşılarına çıkan engellere belirli bir mesafe yaklaştıktan sonra yönünü değiştiren, engelin olmadığı yöne doğru hareket eden robotlardır. Bu mantık hem otonom sürüşlerin, hem de ilginç bir şekilde uzay araştırmalarının bir sonucudur. Marsa yollanılan Curiosity isimli meşhur robotumuz da iyi bir engelden kaçan robot örneğidir. Ama kum fırtınasından kaçamadı ya neyse, konumuza dönelim.

Engelden kaçan robot yapmak için gerekli malzemeler tüm prpjeler için aşağı yukarı aynıdır. Bir çok engelden kaçan robot projesi olsa da bu rorbotlar, daha doğrusu arabalar, temelde şu parçalardan oluşur; Arduino, mesafe sensörü, motor sürücüsü ve motor.

Engelden kaçan robot arabalarda kullanılan mesafe sensörü çeşitleri, sayıları ve kullanılış şekilleri farklı olabilir. En yaygın kullanılan mesafe sensörleri HCSR04 Ultrasonik mesafe sensörleri olsa da, Proximity sensörler de sıklıkla kullanılabilir. BVazen de SG90 gibi bir servo motor üzerine bu sensör yerleştirilir ve servo motorun hareket ettirilmesi ile sensörün çevreyi taraması sağlanır. Ama hepsinde mantık aynıdır, sensör bir engel algılarsa, robot yönünü değiştirir.

BU ROBOT NASIL YAPILIR? https://www.youtube.com/watch?v=r60jfB7TqLs

2-Çizgi İzleyen Robot Yapımı

Çizgi izleyen robotlar, özellikle lise seviyesindeki arkadaşlarımızın sıklıkla yaptığı, gayet eğitici ve eğlenceli bir robottur. Bu robot genelde yarışmalara katılmak için yapılsa da aslında endüstriyel uygulamalarda da kullanılır. Depo sayımları yapan robotlar ve otonom sürüşlerde şerit takip sistemleri çizgi izleyen robotlardaki mantıkla çalışır. Bir çizgi izleyen robotunuz varsa düzenlenen bir çok robot yarışmasına katılabilirsiniz.

Çizgi izleyen robotların çalışma mantığı ise temelde şöyledir; yol üzerindeki çizgiyi ve o çizginin belirli bir çevresini renk olarak algılayan sensörler vardır. Bu sensörlerin her birerinin yol üzerinden aldığı veriler Arduino’ya gider. Eğer robot çizgiden çıkıyorsa, çizgiye doğru yönlenecek şekilde motorların yönü ve hızı belirlenir. Bu şekilde robotumuz çizgiyi takip ederek yol almış olur.

BU ROBOT NASIL YAPILIR? 

3-Arduino İle Robot Kol Yapımı

Her  ne kadar burada bahsedeceğimiz robot kol bir hobi olarak yapılmış olsa da, sanayide, üretim süreçlernde kullanılan robot kolların da çalışma prensibi hakkında fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Robot kollar son yıllarda üretim süreçlerinde bir çok insanı işinden etti. Bir çok üretimi ucuzlattı ve hızlandırdı. Bu bakımdan bilinmesi ve deneyim kaznılması gereken bir alan olarak değerlendiriyoruz.

Arduino ile yapılan ilginç robotlardan birisi de bu robot kol projesidir. Robot kolun aksamlarını 3d yazıcı ile basmanız gerekse de, hazır olarak satın alabilirsiniz veya el beceriniz imkanınca evde de yapabilirsiniz. Bu projede çok basity bir mantık vardır. Arduino, robot kolun eklemlerindeki motorları önceden programlanan biçimde hareket ettirir. Bu motorlar servo motorlar veya step motorlar olabilir. Endüstriyel uygulamalarda ise sıklıkla servo motorlar kullanılsa da, ağır yükler veya hızlı hareketler için hidrolik veya pnömatik hareket sistemlerinden de faydalanılan kullanımlar az değildir.

BU ROBOT NASIL YAPILIR? 

4-Sevimli Otto Robot Yapımı

Yürüyen, sesler çıkaran ve önündeki engeli elgılayan bir robotumuz var. Adı Otto. Yapımı da oldukça basit ve oynaması da oldukça keyifli. Bu robotu bilim fuarlarınızda da sergileyebilirsiniz, masanızın bir köşesine koyup arada kafanızı d dağıtabilirsiniz. Tam lise seviyesi ve orta okul seviyesi robotlardan birisi. Çocukların çok ilgisini çekiyor. Öğrenciler hem eğleniyor, hem de etkili bir şekilde arduino öğreniyor.

Robotu oluşturan temel komponentler şunlar: Arduino, batarya veya pil yuvası, bacakları hareket ettirmek için servo motorlar, engeli algılaması için HCSR04 Ultrasonik mesafe sensörü ve ses çıkarabilmesi için bir buzzer. Bu şirin robotu yaparken işte bu parçaların kullanımını öğreneceksiniz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR? 

5-Blootooth Kontrollü Robot Araba Yapımı

Bluetooth teknolojisi belirli mesafelerdeki cihazların birbiri ile veri alış verişini sağlayan kısa mesafe bir protokoldür. Arduino için tasarlanmış bluetooth modülleri ile farklı bir proje yapabilirsiniz. Arduino arabalarını, hazır mobil uygulamalar ve bloetooth modülleri ile telefonunuzdan konrol edebilirsiniz.

Bu robotu yapabilmek için bir adet arduinonuz, bluetooth modülünüz, robot araba şaseniz, tekerlekli hobi dc motorunuzun ve hareket için gerekli diğer malzemelerinizin olması gerekiyor. Bluetooth kullanımını öğretmeyi amaçlayan bu proje sadece akıllı telefonlarla değil yine başka bir bluetooth modülü ile, yine Arduino kullanarak yapılan bir kumanda ile de kontrol edilebilir.

Robotunuzu geliştire de bilirsiniz. Örneğin üzerine tutma mekanizması ve servo motorlar takarak yerden birşeyler almsını ve talımasını sağlayabilirsiniz. 4wd veya 2wd araç seti olarak bilinen bu robot araba geliştirmeye çok açık bir platformdur aslında. Üzerinde çalışarak çok daha farklı amaçlar için kullanılabilir.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

6-Uzaktan Kumandalı Robot Araba Yapımı

Bir çoğumuzun çocukken bir uzaktan kumandalı arabası olmuştur. Bir kısmımızın ise olmamıştır benim gibi. Ama bu oyuncakların nasıl oluyor da uzaktan kontrol edilebiliyor olduğunu merak etmişizdir. BBu basit merakı güzel bir proje ile gidermek isterseniz arduino ile bir uzaktan kumandalı araba yapabilirsiniz. Hem de isterseniz TV kumandası ile veya hazır bir IR kumanda ve alıcısı ile. Bunu yaparken çok fazla şey öğrenme şansınız var basit bir proje deyip geçmeyin.

Uzaktan kumandalı araba robot yapımında, Arduinonun yanında ihtiyacınız olacak şeyler, bir güç kaynağı, motor sürücü, hobi dc motor, 4wd veya 2wd araç şasesi ve tabiki bir kumanda alıcısı ve vericisi. Kod kısmında ise gayet anlaşılır şeyler var. Televizyon kumandası ile bir robot araç kontrol etmek oldukça keyifli olsa gerek.

Bunun yanında isterseniz kumandanın tuşlarına farklı görevler de atayabilirsiniz. Örneğin robot arabanıza bir buzzer veya hopörlör ekleyerek korna veya araç sesi çıkartabilirsiniz. Sayı yazılı tuşları vites gibi kullanarak tuşlara bastıkça arabanızın hızının değişmesini sağlayabilirsiniz. Arabanızı modifiye edip bir kapı yaparsanız bu kapıyı da servo motorla ve kumandanın bir tuşu ile kontrol edebilirsiniz.

Arabanıza far ekleyebilirsiniz. Drifty komutu yazarak kumandanın bir butonuna basınca arabanızın drift çizmesini sağlayabilirsiniz. Hayal dünyanıza kalmış bu fikirlerden her biri sizleri çok fazla geliştirecektir. Biz bu 4wd araba setini çok seviyoruz açıkçası. Çünkü hem çok basit hem de bir sürü geliştirmeye açık bir set.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

7-O Bir Güreşçi: Sumo Robot Yapımı

Sumo robotlar da çizgi izleyen robotlar gibi yarışma kategorisinde çokça yapılan robotlardan birisi. Hemen bütün robot yarışmalarında sumo kategorisi mevcuttur. Güzel ve güçlü bir sumo robot yaparsanız belki de bir çok yarışmada derece ve ödüller kazanabilirsiniz. Hem sosyal bir faliyet gerçekleştirmiş hem de yarışmalarla bilgilerinizi test etmiş olursunuz.

Sumo robot yapımında, yarışma amaçlı bir robot yaptığımız için ağırlık ve hacim kısıtlamaları olacaktır. Bunun yanında yere sağlam tutunan bir tekerlek de rakibiniz karşısında size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

BU ROBOT NASIL YAPILIR:

8-Arduino İle Robot El Yapımı –Otonom

Robot el projesini sadece bir robot hobi projesi olarak değerlendirmek doğru olmaz. Hepimiz günlük hayatımızda uzuvlarını kaybetmiş insanlarla karşılaşıyoruz. Elektronikle ister hobi olarak ister mühendislik disiplini çerçevesinde profesyönel olarak ilgilenelim bu insanlara yardım etme isteğimizi biraz olsun eyleme geçirebiliriz. Özellikle Türkiye’de bu işi organize bir biçimde yapan gruplar mevcut. Robotel derneği çalışmaları buna güzel bir örnektir. Derneğin çalışmaları hakkına buraya tıklayarak (http://www.robotel.org/recycling/)bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelelim bizim projemize; projemizde yine 3d baskılı parçalardan faydalanacağız. Bunların yanında don lastiği ve misina ipi gibi insanın “ne alakası var robotlarla” diyeceği türden malzemelere ihtiyacımız olacak. Bunlara ek olarak tabiki arduino, uygun bir güç kaynağı, servo motorlar ve vidalara ihtiyacımız var.

Yapacağımız robot el, arduinomuzun servo motorları kontrol etmesi ile çalışıyor. Elin hangi hareketleri yapacağını kodlama ile belirliyoruz. Yani elimiz kod ile belirlediğimiz hareketleri tekrar edip duruyor. Ama istenirse bir kumanda eklenerek ve kumandanın butonlarına farklı el işaretleri kodlanarak daha güzel bir robot el haline getirilebilir projemiz. Hayal gücünüze ve uğraşınıza kalmış.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

9-Arduino İle El Hareketini Taklit Eden Robot El Yapımı

Bu robot el projesinde ise bir öncekine göre tek ve en büyük fark flex sensörlerin kullanılmış olması. Flex sensörler, Türkçesiyle esneklik sensörleri, esnek ve şerit şeklinde sensörlerdir. Bu sensörler esnedikçe, eğilip büküldükçe direnç değerleri değişir. Bu değişiklik ise arduino içerisine yazılan bir kod ile algılanır. Flex sensörlerden alınan veriler doğrultusunda robot eldeki servo motorlar hareket ettirilir.

Bu flex sensörler bir eldiven üzerine takılmıştır. Bu eldiveni de kullanıcı giyer. Eldivende parmakların arka kısımlarına takılmış bu sensörler, kullanıcının el hareketlerine göre eğilip bükülür. Bu sayede arduinomuz da bu esnek sensörlerden gelen verilerle kullanıcının el hareketlerini robot elin taklit etmesi için gerekli servo motor kontrol komutlarına dönüştürür. Böylece eldiveni giyen kişinin el hareketini taklit eden bir robot kolumuz oldu, hayırlı olsun.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

BU ROBOT 3D BASKI OLMADAN NASIL YAPILIR 

10- Işık İzleyen Robot Yapımı

Işık sensörleri bizim de çok sevdiğimiz, kullanılışı kolay ve en önemlisi de ucuz sensörlerdir. Işık sensörleri, buradaki uygulamalarda LDR ler, hava karardığında otomatik olarak ışıkları açan veya perdeleri kapatan, güneş panellerinin gün içerisinde güneşi takip etmesini sağlayan sensörlerdir. Çok daha ilginç projeler yapabilirsiniz siz de bu sensörlerle. Bu sensörleri kullanarak ışık izleyen bir robot araba yapabilirsiniz mesela. Robot arabanızın ön kısmına tkacağınız LDR ler sayesinde ışık şiddetinin fazla olduğu tarafa arabnın gitmesini sağlarsanız işiniz tamamdır.

Işık izleyen robot yapımında elinizde yine 4wd veya 2wd araç setinizin olması gerekmektedir. Bunların yanında arduinoya, veya arduinosuz yapacaksanız gerekli devre elemanlarına, motor sürücüsüne ve ışık sensörü LDR lere ihtiyacınız olacaktır. Genel olarak arabanın ön sağ ve sol taraflarına LDR ler takılır. Bu sensörlerden hangisine düşen ışık şiddeti daha fazla ise araba o yöne doğru hareket ederek ışığı tkip etmiş olur. Bu robotla oynamak için bir el fenerinizin olması da iyi olacaktır.

BU ROBOT NASIL YPILIR 

BU ROBOT ARDUİNOSUZ NASIL YAPILIR 

11-Arduino İle Renk Ayıran Robot Yapımı

Renklerine göre nesneleri ayırmak ve her renkteki parçayı kendi kutusuna koymak, aslında küçük ölçekli bir sanayi uygulamasıdır. İster bir konveyör bant üzerine veya önüne ekleyeceğiniz mekanizma ile isterseniz de bir robot kol ile farklı renklerdeki cisimleri kategorize edebilirsiniz. Renk ayıran robotların da yarıştığı robot yarışmaları mevcuttur. İsterseniz bi araştırın. Bu robotlar sadece yarışmlarda değil bir çok mühendislik bölümlerinde bitirme veya proje dersi olarak yapılmaktadır.

Renk algılayan konveyör sistemi veya robot kol yapavaksanız, arduijnonun yanında RGB renk sensörlerine ihtiyacınız olacaktır. Buna ek olarak örneğin bir konveyör yapacaksanız, konveyörü ayrıca arduino olmadan aç kapa şeklinde de kontrol edebilirsiniz. Yani Arduinoyu sadece renk algılamaya yarayan RGB sensöre ve cisimleri kategorilere ayırmaya yarayan mekanizmanın motoruna bağlamanız gerekecektir.

Renk ayırt eden bir robot projesi yaparak RGB sensörlerin çalışma prensibini ve nasıl kullanıldığını iyice öğrenmiş olursunuz. Bunun yanında, bir servo motor kontrolü hakkında da bilgi sahibi olursunuz. Bizim zamanında yaptığımız ve sevdiğimiz bir başka projedir bu, tavsiye ederiz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

12-Arduino İle Robot Göz Yapımı

Gelelim bir başka ilgi çekici projeye. Bu projeyi üniversitelerde veya başka kurumlarda düzenlenen robot yarışalarında görmedik ama yapılışı çok kolay, geliştirmelere de bir o kadar açık, ayrıca çok da ilgi çekici bir proje. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Basitçe ve mantığını anlatmamız gerekirse, 3d yazıcıdan bastığımız parçalarla ve biraz da normal yazıcılardan renkli olarak çıkardığımız baskılarla bir göz mekanizması yapıyoruz. Bu mekanizmada göz yuvarlağının hareket edebilmesi için gerekli hareket bağlantılarını d yapıyoruz. Hareketi sağlayan servo veya projeye göre diğer tür motorları da bağlıyoruz. Bu kısım ile arduino içerisine yazdığımız kodlarla göz yuvarlağını ve göz kapağını hareket ettirebiliyoruz.

Proje bu haliyle bile ilginç olsa bile biz işi biraz daha ileriye götürebiliriz. Geliştirmelere açık bir proje olduğunu söylmemizin nedeni işte burada. Örneğin bir ses sensörü, mikrofn takarak, sese gör göz kapaklarını açıp kapatabiliriz. Dahası bir ışık sensörü takarak ışık şiddetine göre göz kapağı açılıp kapanabilir veya göz yuvarlağı ışık yönüne bakabilir. Daha da profesyönel bir uygulama istersek, taktığımız bir kamera ve Raspberry pi kullanarak, görüntü işleme teknikleri ile göz yuvarlağının bir nesneyi, öneğin bir insanı, takip edecek şekilde hareket etmesini sağlayabiliriz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

13-Arduino İle Saati Yazan ve Silen Robot Yapımı

İnsan oğlu tarihi boyunca zamanı kontrol etmeyi arzulamıştır.Bunun için de onu ölçmenin bir yolunu hep aramıştır. Çünkü bir şeyi kontrol etmeyi mümkün kılan şey genel olarak onu ölçebilmekle ortaya çıkar. Neyse felsefi bir giriş de yaptığımıza göre konumuza dönelim. Bu robotumuz aslında çok şirin bir robot. Belki de sosyal medyada falan bir videolarını görmüşsünüzdür. İlginç bir robot arkadaşlar, üşenmeden sürekli elindeki bir kalemle yazı düzlemine saati yazıp duruyor. Bir de üşenmeden siliyor. Ben olsam üşenirdim. Neyse, iyi ki robotlar var.

Saati yazan robotu yaparken yine 3d yazıcıdan çıkma parçalara ihtiyacınız var. Ama mekanizmayı anladıkatan sonra evdeki ahşap veya plastikleri kullanarak da bu paçaların işini yapacak prçalar yapabilirsiniz. Bunlar mekanik parçalardı. Bunun yanında bir adet Arduino’ya ihtiyacıonız var. Robotumuzun saatin kaç olduğunu öğrenmesi de gerekiyor ki yazsın. Bunun için de bir adet RTC denilen, İngilizcesi Real Time Clock olan, Tüğrkçe’de Gerçek Zaman Saati denilen bir modüle ihtiyacınız var. Tabiki robot kolların hareket etmesi için servo motorlara ve saati yazması için silinebilen kalem, silgi keçe veya pamuk ve yazı düzlemi için uygun bir yüzeye ihtiyacınız var.

Bu robot da tam bir sergi robotu. İnsanların ve öğrencilerin ilgisini çekecek, hevesini artıracaktır. Sadece sergi için değil bu robotu yaparken de özellikle RTC modülünün kullanımını öğreneceğinizden, kendinizi geliştirmiş de olacaksınız. Bu robotu yapınca çalışma masanıza koyabilirsinizç. Ama sürekli çalıştıracağınızı sanmıyorum çünkü ses yapıyor çalışırken. Birkaç dakika izlemesi keyifli olsa da sürekli olunca çekilmiyor doğrusu.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

14-Robot Ayçiçeği

Işık sensörü LDR ler ile yapabileceğimiz güzel bir proje örneği de robot ayçiçeği yapımıdır. Ayçiçeğinin güneşi takip ettiğini biliyoruz. Peki bir robot güneşi nasıl takip eder? İşte daha önce ışık takip eden araba robot örneğimizdeki gibi burada da LDR lerden yararlanacağız.

Ayçiçeğimizi kurabilmemiz için gerekli parçalar oldukça basit bir şekilde evlerde bulunan plastik parçalarla veya kartonlarla yapılabilir. Bunların yanında bir adet arduino, projeye göre değişse de 2-4 adet ışık sensörü ldr, en az 2 adet sevo motor ve güç kaynağı için pil veya bataryaya ihtiyacınız olacak. Mantık ise gayet basit. Ayçiçeğinin üst kısmına yerleştirilen ışık sensörleri güneşten veya başka bir ışık kaynağından gelen ışık şiddetine göre Arduino’ya veri göndercek ve arduino da içerisindeki kod sayesinde servo motorlrı, ayçiçeğinin alacağı ışık şiddetinin en çok olacağı pozisyona getirmek için hareket ettirecektir. Bu robot da bilim fuarlarında veya sergilerde ilgi çekecek öğretici bir projedir.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

15-Robot Örümcek Yapımı

Servo motor, bir servo motor daha, daha fazla servo motor… Bu robotumuzla uğraşırken servo motor kullanmanın adeta kompedanı olacaksınız. Robotumuz kısaca tıpkı bir örümcek gibi yürüyen, bacaklarının her eklemini servo motorun haeket ettirdiği bir mekanizmaya sahip. Tüm servo motorlar da tabili Arduino’ya bağlı. Örümcek robotunuzu Arduinon içerisine yüklediğiniz bir kodla kendi başına hareket ettirebilirsiniz. İsterseniz de ışık sensörü, mesafe sensörü gibi sensörler ekleyerek farklı yetenekler de kazandırabilirsiniz.

Örnek olarak HCSR-04 mesafe sensörü kullanarak engelden kaçan örümcek robot yapabilirsiniz. LDR kullanarak ışığı takip eden bir örümcek robot yapabilirsiniz. Biraz daha ileri seviye çalışmalar yapmak istiyorsanız, Raspberry Pi benzeri bir mikroişlemci kulanarak, görüntü işleme metodları ile böcek takip eden örümcek robot yapaabilirsiniz. Geliştirmelere açık başka bir proje de işte bu örümcek robot.

BU ROBOT NASIL YAPILIR

16-Robot Yılan Yapımı

Aslında robot yılan yapmak için bir çok teknik kullanılıyor. Kimi projelerde tek bir dc motorla tahrik olan yılan tasarımları varken kimi robot projelerinde ise yılan bedeni eklemlere ayrılarak her ekleme farklı bir motor ekleniyor. Her mekanizmanın da kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Tek motorla hareket ettirilen robot yılan tasarımlarıda robot yılan sadece düz ilerleyebiliyor. Tabi dış mekanizmalar sayesinde yılanınızı yönlendirmek de mümkün. Avantaj olarak ise çok daha ucuza mal oluyor.

Eklemleri ayrı motorlarla kontrol edilen yılan robotlara gelince, bu robotlar biraz daha ilgi çekici oluyor. Her eklemi ayrı bir motorla kontrol edilen bu tasarımlarda yılanınmızın manevra kabiliyeti çok daha yüksek oluyor.

Yılan robotlar bilim fuarlarında ve sergilerde kullanılabilecek ilginç robotlardan. Bu robotları öğrenciler yaparken hem servo motor kontrolünün nasıl yapıldığını kavramış oluyor hem de sürünme hareketinin doğrusal ilerleme hareketine dönüşüm mantığını anlamış oluyorlar. Güzel, eğlendiren ve öğreten bir proje olacaktır.

Yılan robotlar sadece hobi robotları olmanın dışında, tıpkı bir önceki örümcek robotumuz gibi “biyomimetik” robotlar, Yani doğada zaten var olan mekanizmaları ve işleyişleri taklit etmek, teknolojiye aktarmak felsefesi ile tasarlanan robotlar. Yani doğadan kopya çekilerek yapılmışlar, ama kopya oldukları apaçık ortada çünkü ben hiç pili biten bir yılan görmedim 😀

BU ROBOT NASIL YAPILIR robotlar, Yani doğada zaten var olan mekanizmaları ve işleyişleri taklit etmek, teknolojiye aktarmak felsefesi ile tasarlanan robotlar. Yani doğadan kopya çekilerek yapılmışlar, ama kopya oldukları apaçık ortada çünkü ben hiç pili biten bir yılan görmedim J

BU ROBOT NASIL YAPILIR

BU ROBOT NASIL YAPILIR 2 

17-Mars Robotu, Rover Yapımı

Yıllar önce Mars yüzeyine yolladığımız Curiosity isimli robotu hepimiz biliyoruzdur. Başta bu robot olmak üzere uzay araştırmaları için kullanılan robotlar Dünya üzerinde yapılmış en gelişmiş robotlar kategorisinde. Her türlü öngörülen doğa şartlarında bozulmadan çalışabilmek üzere tasarlanmışlar. Kısa bir süre görev yapabilmesi için yollanan Curiosity ise neredeyse 6 senedir görev başında. Hem de Dünya’nın bile değil ta Mas’ın öbür ucunda.

Biz de en azından hobi olarak bir Curiosity rover yapabiliriz. Bu arada genel olarak uzayda, bir gezegen veya uydu veya göktaşında hareket eden Curiosity tarzı robotlara “rover” deniliyor. Kendiniz de buna benzer robotlar yapabilirsiniz. Hem dünya çapında düzenlenen rover yarışmalarına katılabilirsiniz. Belki de bu yarışmalar sayesinde kurumların ilgisini çeker ve NASA veya başka bir uzay ajansında işe başlar, projeler yürütürsünüz. Bunlar hayal değil. Bu rover robotumuz da ister yarışmalarda, ister bilim fuarlarında sergilenebilecek eğitici ve öğretici bir robot.

Yapacağınız gezgin robotunuza da hemen her sensörü ekleyebilirsiniz. Kameta, termometre gibi bilim enstürmanlarını da eklemek mümkün. Robot kollar, toplanan örnekleri saklayacağı hazneler, bu örnekleri birbirine karıştırmayan saklama mekanizmaları, güneş enerjisi ile şarj etme gibi bir çok geliştirmeye açık bir projedir rover robot yapımı.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

18-Dengede Duran Robot Yapımı (Hacıyatmaz Robot Diyelim Biz)

Hacıyatmaz robotumuza gelelim. Bu robot temel olarak x y ve z eksenlerinde, yerçekimi eksenini referans alarak hangi konumda olduğunu algılayan GYROSKOP sensörlerinden MPU6050 GYRO sensörünü kullanıyor. Bu sensörden alınan verile doğrultusunda arduino, robotun üzerinde bulunduğu iki tekerleği tahrik eden motorları kontrol ediyor. Bu sayede robotumuz bir tarafa meyillendiğinde mpu6050 gyro sensöründen durum anlık olarak algılanıoyor. Motorlar meyil yönünü ters çevirecek şekilde harket ettiriliyor. Bu şekilde robotumuz dengede durmuş oluyor.

BU ROBOT NASIL YAPILIR? 

19-Paletli Tank Robot Yapımı

Engebeli arazilerde yol alabilmek için akla gelen en etkili çözümlerden birisi de tank paletleri kullanmaktır. Bu sayede taşlar, küçük engeller robotunuzu durduramayacaktır. Paletli robot yapımı için uygun bir palet sistemine karar vermelisiniz. Bu palet metal mi olacak, olastik mi yoksa ahşap mı. Buna karar verdikten sonra paleti tahrik edebilecek bir motor ve hareket makenizmasını seçmeniz lazım.

Özellikle arazi temalı robot yarışmaları için palet kullanmak bir seçenek olabilir. Paletli robotlar Aselsan gibi savunma sanayi odaklı firmaların da, insansız savunma sistemleri uygulamalarında kullandıkları bir sistematiktir. Engebeli arazilerde yol alabilmesi önemli avantajlarındandır.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

20-Arduino İle Resim Çizen, Ödev Yapan, Yazı Yazan Robot Yapımı (CNC Plotter)

Çok fazla ödeviniz var ve yetiştiremiyor musunuz? Yazınız güzel değil mi? Bırakın bu işi de robotlar yapsın. Evet Arduino ile ödev yapan robot yapabilirsiniz. Bu robot ayrıca çizim de yapabilir. Yapması ise o kadar zor değil bu robotun. Arduino, CNC Shield, step motor sürücüsü, step motor, mil, kayış gibi hareket elemanları ve şase malzemelerine ihtiyacınız var.

Aslında yapacağımız tipik bir CNC plotter. Bunun Axidraw diye isimlendirilen mekanizmada yapılanları da var. Birçok mesleki eğitim veren lise ve üniversitelerde proje ödevi olarak yapılıyor. Özellikle Çin’de “Ödev Yapan Robot” diye çok popüler olmuştu zamanında, hatta haberlere falan da çıkmıştı. Ebeveynlerin çocukların ödevini yapmaktan yorulmalarının önüne de geçecek bir araç olabilir. Sonuçta ödevi robot yapar ve bilgiyi de robot öğrenmiş olur, öğrenci değil J tercih sizin…

Bu robot sadece ödev yapmaya yaramıyor dostlar o işin geyik kısmı. Tipik bir CNC router mantığı ile çalışıyor. Bilgisayar ortamında oluşturulmuş ister çizim ister resim olsun, bu makine sayesinde çizilebiliyor veya kesilebiliyor. Bu robotun kalem kısmına diyot lazerler takılabiliyor. Lazeri gücüne göre ahşap üzerine kazıma, ince ahşapları kesebilme, deri ve kağıt üzerine kazımalar yapma gibi işlere yarıyor. Kalem takılan yere dremel gibi bir motor da takabilirsiniz. O zaman da pcb işlemeden tutun da ahşap oyma ve metal işleme yapabiliyor.

Bu cnc routerlere lazer olsun motor olsun takılan uçlar kullanılırken güvenlik önlemlerini alınız. Yoksa sağlığınıza veya çevrenize zarar verebilirsiniz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR  

21-Arduino İle Ses Kontrollü Robot Yapımı

Biz insanlar diğer insanlara ve hayvanlara sesle hitab ederiz. Bizi anlarlar veya anlamazlar orası ayrı. Peki robotları niçin sesle kontrol etmeyelim? Evet piyasada satılan, sesli komutlarla çalışan bir sürü ürün var. Bunlara en iyi örnekler akıllı telefonlarımız ve akıllı ev sistemleri. Hatta yeni girişimciler insanlara arkadaşlık eden robotlar da geliştirip satışa sunuyorlar.

Biz de arduino veya başka bir mikrokontrolcü veya Raspberry Pi, Orange Pi gibi mikroişlemcilerle sesle kontrol edilebilen robotlar yapabiliriz. Epey de keyifli olur bu arada.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

22-Duvara Tırmanan Robot Yapımı

Spiderman tarzı bir robot yapalım o zaman. Duvara tırmanan robot yapımında temelde vakum etkisinden yararlanılır. Aerodinamik prensipler sayesinde duvara tırmanan robotumuzda, robotun duvara tırmanabilmesi için gerekli duvara dik kuvveti yüksek devirli bir motor sağlar. Bu motor pervanesi sayesinde duvar ile robot arasında bir alçak basınç alanı oluşturur, dolayısıyla atmosfer basıncının altına düşen bu noktada atmosfer robotumuzu duvara doğru iter.

Duvarda yukarı aşağı hareketi ise tekerlekleri tahrik eden motorlar sağlar. Robotumuzu uzaktan kontrol edebilmek için ise tercih sizin. İster bluetooth teknolojisini kullanın, ister RC kumandalardan faydalanın, ister kablo ile kumanda edin, isterseniz otonom olarak hareket den bir robot yapın.

Duvara tırmanan robotla camları ve duvarları temizleyebilirsiniz. Sergi ve bilim fuarları için de gözel bir proje olacağı kanaatindeyiz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

23-Zeka Küpü Çözen Robot Yapımı-Cube Solver Robot

Klasik bir oyuncak olan zeka küpü hepimizin eline geçmiştir belki. Belki çoğumuz anne babamıza, eşimize dostumuza, dayımıza teyzemize ne kadar zeki olduğumuzu göstermek için çözmeye çokça zaman harcamışızdır. Belki de benim gibi zeka kübünü söküp tekrar düzenli bir şekilde takmışsınızdır, bilemem. TV programlarında zeka küpünü bilmem kaç saniye içerisinde çözenlere de hayret etmiş olabilirsiniz. Ama o iş o kadar basit ki dostlar, robotlar bile yapıyor diyebiliriz.

Zeka küpü çözen robot yapımı için lazer kesim veya 3d basılmış parçaların yanında, arduino, arduino base shield ve birkaç servo motora ihtiyacınız var. Robotumuzun montajını tamamladıktan sonra zeka küpünün mevcut durumunu robotunuza anlatmanız için bir bilgisayar programı indiriyorsunuz. Bu programın vediği kodları robota girince robotumuz zeka küpü çözümü için gerekli yolları hesaplıyor ve çatır çutur çözüyor.

Zeka küpü çözen robotumuzu da eğitici öğretici, eğlendirici, sergi ve bilim fuarlarına uygun robotlar sınıfına ekliyoruz. İster kendiniz, ister öğrencileriinizle, ister ailenizle bu robotu yapabilirsiniz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

24-Kedilere Arkadaş Lazer Robot Yapımı

Dostlarımız, onlar bizim yalnızlığımıza ortak, dertlerimizi dinleyen samimi canlılar. Onlar bize her fırsatta vakit ayırsa da biz onlara o kadar çok vakit ayıramıyoruz çoğunlukla. Bunun yanında onlara eğlenceli vakitler geçirmesi için oyuncaklar da alıyoruz. Toplar, yumaklar, tırmanma direkleri vs. Şimdi ise her kedinin oynadığı, peşinden koştuğu lazer oyuncağı var. Ama satın almayacağız, kendimiz yapacağız.

Hemen belirtelim, güçlü bir lazer ışığı kullanmayın sakın. Sadece ışık veren, cilde zararı olmayanlardan alın. Lazer ışığı robotu yapımı için sg90 servo motor, zararsız bir lazer, arduino, kartondan dahi yapabileceğiniz şase parçaları, biraz kablo ve tabiki güç pil veya batarya veya adaptör veya USB şarj cihazı gibi güç kaynağına ihtiyacınız var.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

25-Sallama Çayınızı Sallayan Robot Yapımı

Ahha ha ha, bu ne la J kesin yapmalıyım dedirten bir robotunuz var. Eğer siz de demlikte çay demlemeye zaman veya imkan bulamıyorsanız, sürekli sallama çay içiyorsanız bu robotu beğenme ihtimaliniz yüksek. Sallama çay yaparken çay poşetini bardakta bırakırsanız tam olarak yayılmıyor. İllaki elinizle sallamanız lazım. Bu ise çok vakit alan trişkadan bir uğraş olarak geliyor açıkçası bize. Bu işi de robotlar yapsa ya.

Sallama çayınızı sallayan robot yapmak için servo motora ihtiyacınız var. Servo motorunuzu belirli bekleme aralıkları ile 0 derece ile 90 derece veya istediğiniz başka derecelerde hareket edecek şekilde programladığınız zaman proje tamam. Servo motorun ucuna da 40-50mm uzatma kol takarsanız çayınızı bu kola takarak robotu kullanabilirsiniz. Afiyet olsun…

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

26-Arduino İle İnsansı Robot Yapımı (Humanoid Robot)

İnsansı robotlar, robot denilince zihnimizde beliren imaja en çok benzeyen robotlardır. İnsansı denmesinin sebepleri de vardır başta insana benzemeleridir. İnsan hareketlerini makinelere yaptırmak ise oldukça zor olabilmektedir. Örneğin yürüme hareketini bir robot için düşünürsek tonlarca yazılım, dengeleme mekanizmaları ve sensörler gerekecektir. Jest ve mimikler, konuşma, konuşmaları işitme ve cevap verme gibi özellikler ise diğer zorlayıcı özelliklerdir.

İnsansı robot yapımı, istemediğiniz kadar sensör, tahrik sistemi ve kodlama gerektiren bir projedir. Bunun yanında çok şey öğrenmiş de olursunuz. Sadece Arduino ile yapılabilecek robotlar içerisinde değildir insansı robotlr. Bu robotlar için özel kartlar geliştirebilirsiniz. Raspberry pi gibi mikrokontrolcüler de kullanabilirsiniz. Her halükarda gayet eğitici ve eğlenceli, bir miktar da profesyönel düzeyde bir uğraştır. Segiler, bilim fuarları için bu robot çok ilgi çekici olacaktır.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

27-Temizlik Robotu Yapımı

Yaşadığımız 2020 yılı, Coronavirus (Covid-19) Pandemi sürecinde bize temizliğin ne kadar hayati bir mesele olduğunu gösterdi. Bunu canımız pahasına öğrendik. Bunun yanında temizlik işlemleri de çoğunlukla vakit alıcıdır. Vakit ayırmaya değer bir iştir aslında temizlik. Peki biraz daha etkili ve kolay bir çözümü olabilir mi? Temizlik işlerimizde robot dostlarımız bize yardım edemezler mi?

Son dönemlerde özellikle ev temizliği başta olmak üzere birçok temizlik uygulamasında robotlardan faydalanılmaya başlandı. Pekala siz de kendi uğraşlarınız ve biraz da robotik bilginizle bir ev temizleme robotu yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Siz yine de robota güvenmeyin, bir de siz temizleyin.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

28-Delta Robot Yapımı

Delta robotlar paralel robot kategorisindedir. Tek bir tutacak (gripper) platformunu en az 3 motorla hareket ettirerek hız avantajı sunar. Delta robotlar yaygın olarak endüstride kullanılır. Siz de bir delta robot yapabilir ve bu robotu sergileyebilir, hatta bir endüstri kuruluşu ile üretim proseslerinde de kullanabilirsiniz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR 

29-Eğlenceli ve Şapşik Kullanışsız Kutu (Useless Box)

Belki buraya kadar olan robotlar için “ne işimize yarayacak bu robotlar?” diye düşünmüşsünüzdür. Evet, bu soruyu burada da sorun kendinize, bu kutu ne işimize yarayacak? Hiçbir işimize yaramayacak, işsiz bir robot kutu yapmış olacaksınız, kullanışsız bir kutunuz olacak, hayırlı olsun… Ama fakat lakin, elektronik ve belki yazılım adına birşeyler öğreneceksiniz…

BU ROBOT NASIL YAPILIR

30-Farklı Bir Kumbara; Para Yiyen Robot

Aslında bu robotun yazılımsız versiyonu çok daha etkili. Robotumuz, özellikle çocuklar için para biriktirme alışkanlığı edindirecek, arkadaş bir robottur. Mutlaka yapın bunu. Hatta dükkanınıza da koyun veya odanıza, sırf denemek isteyenlerin attığı parayı da siz alın 😀

BU ROBOT NASIL YAPILIR:

ARDUİNOSUZ: 

ARDUİNOLU: 

31-Arduino İle Kafatası Robot Yapımı

Belki de insansı robotların bir kısmı olarak düşünebilirsiniz bu robotu. Ama daha çok korku filmlerindeki kafatası tasarımları merkez alınarak yapılmıştır.

BU ROBOT NASIL YAPILIR: 

32-Arduino İle R2D2 Robot Yapımı

R2D2 robotu bilenlerimiz çoktur. Önemli bir Star Wars karakteridir. Bu robotu da 3d yazıcılar ve bir sürü elektronik bilgisi kullanarak üretebilirsiniz. Filmdeki kadar yetenekli olur mu bilmiyorum, bu sizin yazılım bilginize ve yeteneğinize bağlıdır. Çoğu projeler de açık kaynaklı olduğu için yapılmış projelere de ulaşabilirsiniz.

BU ROBOT NASIL YAPILIR: 

BU ROBOT NASIL YAPILIR 2 

33-Ağaç Tırmanan Robot Yapımı

Çocukken ve gençken çok defa ağaca tırmanmışızdır. Peki ağaca tırmanan bir robot yapalım o zaman. Bu robotumuz üzerindeki Arduino, redüktörlü motorlar, motor sürücülerle kontrol ediliyor. Robotun mekanik düzeneği ise motorların dönel hareketini ağaca tırmanma hareketine çeviriyor. Hem fuarlarda ve sergilerde ilgi çekecek bir projedir. Öğrencilerin veya hobicilerin de yaparken keyif alacağını düşünüyorum.

BU ROBOT NASIL YAPILIR: 

34-Arduino İle Merdiven Çıkan Robot Yapımı

Bu yazımızın gerçekten en ilginç ve güzel robotlarından birisi de merdiven takip eden robottur. Evde de yapabilirsiniz. Uzaktan kontrol etmek için Arduino ve bluetooth modülleri kullanılıyor. Siz tabiki başka uzaktan kontrol sistemleri de kullanabilirsiniz. Sergi ve bilim fuarlarında oldukça ilgi çekecek, birçok mühendislik bölümünün proje veya bitirme projesi olarak yapılan bir robottur.

BU ROBOT NASIL YAPILIR: 

BONUS: MIT Cheetah (Çita) Robot

MIT, dünyada önde gelen bir üniversitedir. Bu üniversitenin mühendislik ve temel bilim bölümleri de oldukça önemli birimlerdir. Çita robot ise bu üniversite bünyesinde tasarlanan açık kaynaklı bir robot. Hem de profesyönel bir tasarım yapılmış. Mutlaka yapmalısınız.

BU ROBOT NASIL YAPILIR: