ARDUİNO İLE RÖLE VE RÖLE MODÜLÜ KULLANIMI VE KODLARI

 

RÖLE NEDİR?

Röle, bir elektrik devresinde çeşitli sinyaller arasında iletişim kurmak için kullanılan bir araçtır. Röle, bir güç devresinde kullanılır ve bir sinyal devresi tarafından kontrol edilir. Röle, güç devresinde aktif hale geldiğinde, bir yükü (örneğin bir lamba veya motor) açar veya kapatır. Röle sadece birkaç miliamp akım ile çalışırken, yükler için gerekli olan çok daha büyük akımları yönetebilir.

Röleler genellikle otomatikleştirilmiş sistemlerde, endüstriyel kontrol uygulamalarında, ev otomasyonunda, enerji yönetim sistemlerinde, güvenlik sistemlerinde ve hatta bilgisayarların içinde kullanılır. Örnek olarak bir otomatik kapı açma sistemi, bir ürünün üretim sürecinde kullanılan bir makine, bir alarm sistemi, bir enerji yönetim sistemi, bir otomatik su kontrol sistemi gibi.

RÖLELER NASIL ÇALIŞIR?

Röle, bir elektrik devresinde çeşitli sinyaller arasında iletişim kurmak için kullanılan bir araçtır. Röle, bir güç devresinde kullanılır ve bir sinyal devresi tarafından kontrol edilir. Röle, güç devresinde aktif hale geldiğinde, bir yükü (örneğin bir lamba veya motor) açar veya kapatır. Röle sadece birkaç miliamp akım ile çalışırken, yükler için gerekli olan çok daha büyük akımları yönetebilir.

Röleler, yaygın olarak bir bobin tarafından kontrol edilir. Bu bobin, bir enerji kaynağı tarafından beslenir ve aktif hale geldiğinde bir manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan, röle içindeki bir kontakta mekanik bir hareketi tetikler ve yükü açar veya kapatır.

Röleler, mekanik, elektromekanik ve solid state olarak üç farklı tipte olabilir. Mekanik röleler, mekanik bir kontak aracılığıyla yükü açar veya kapatır. Elektromekanik röleler, elektromanyetik bir kuvvet aracılığıyla mekanik bir kontak kullanır. Solid state röleler ise elektronik devre elemanlarını kullanır. Bu elemanlar arasında transistörler, diyotlar ve thyristorlar gibi yer alır. Solid state röleler, yükler için gerekli olan çok yüksek voltaj veya akımları kontrol edebilir ve daha hızlı ve hassas çalışabilir.

Delta Electronics DPS-350FB A – board 1 – OEG SDT-SS-112M – case removed

 

RÖLE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Röleler, çeşitli türlerde üretilir ve her türün kendine özgü özellikleri vardır. Örnek olarak :

 1. Mechanical röle: Mekanik röleler, mekanik bir kontak aracılığıyla yükü açar veya kapatır. Bu tür röleler, yükler için gerekli olan çok düşük voltaj veya akımları kontrol edebilir.
 2. Electromechanical röle: Elektromekanik röleler, elektromanyetik bir kuvvet aracılığıyla mekanik bir kontak kullanır. Bu tür röleler, yükler için gerekli olan daha yüksek voltaj veya akımları kontrol edebilir.
 3. Solid state röle: Solid state röleler, transistörler, diyotlar veya thyristorlar gibi elektronik devre elemanlarını kullanır. Bu tür röleler, yükler için gerekli olan çok yüksek voltaj veya akımları kontrol edebilir ve daha hızlı ve hassas çalışabilir.
 4. Reed röle: Reed röleler, içinde bir reed switch (manyetik bir metal parçası) bulunan bir kapsül içindedir. Bu tür röleler, çok küçük boyutları ve çok düşük güç tüketimi nedeniyle sıklıkla sensör veya alarm uygulamalarında kullan

 

RÖLELERLE YAPILABİLEN ARDUİNO PROJELERİ

Arduino ile rölelerle birçok farklı proje yapmak mümkündür. Örnek olarak :

 1. Otomatik ev sistemi: Röleleri kullanarak evinizdeki ısıtma, aydınlatma veya su sistemlerini otomatik olarak kontrol edebilirsiniz.
 2. Endüstriyel otomasyon: Röleleri kullanarak endüstriyel makine ve ekipmanların çalışmasını otomatik olarak yönetebilirsiniz.
 3. Akıllı ev otomasyonu: Röleleri kullanarak evinizdeki cihazları internet aracılığıyla kontrol edebilir veya bir mobil uygulama aracılığıyla uzaktan kontrol edebilirsiniz.
 4. Güvenlik sistemi: Röleleri kullanarak evinizin güvenliğini arttırmak için kapı ve pencere sensörleri, alarm sistemi veya kameraları otomatik olarak yönetebilirsiniz.
 5. Enerji yönetim sistemi: Röleleri kullanarak evinizdeki enerji tüketimini azaltmak için cihazları otomatik olarak kapatabilir veya açabilirsiniz.
 6. Otomatik su kontrol sistemi: Röleleri kullanarak bahçenizdeki su sistem

RÖLE İLE RÖLE MODÜLÜ ARASINDAKİ FARKLAR

Röle modülü ve röle arasındaki temel fark, röle modülünün daha kolay kullanılmasıdır. Röle modülü, bir röle ile birlikte diğer elemanları içerir, örneğin transistor, diyot, koruma diyotları gibi. Bu elemanlar, röle modülünün çalışmasını ve kullanımını kolaylaştırır veya arduino uno’nun güvenliğini sağlar. Röle modülü genellikle daha kolay kullanılır ve kurulum gerektirmez.

Röle ise sadece bir elektromekanik anahtardır. Bu elektromekanik anahtarı kontrol etmek için arduino uno ile transistor, diyot gibi elemanların bağlantılarını yapmalısınız. Röleler daha az özellikli olmasına rağmen daha yüksek voltaj ve akım ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Ayrıca, röle modülü kullanmak için üreticinin talimatlarını okumanız ve uymak gerekirken, sadece röleyi kullanırsanız kurulumlarınızı kendiniz yapabilirsiniz.

ARDUİNO İLE RÖLE MODÜLÜ KULLANIMI

Arduino Uno ile röle modülünü kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Röle modülünün bağlantılarını yapın: Röle modülünün VCC ve GND pini, Arduino Uno’nun +5V ve GND piniyle bağlayın. Röle modülünün IN pini ise bir digital pin’e bağlayın.
 2. Arduino kodunu yazın: Kodunuzda, röle modülünün IN pin’ine sinyal göndermek için digitalWrite() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Örnek olarak, bir buton ile röle modülünün açılmasını sağlamak için:

////////////////////

const int relayPin = 7; // Relay pin

const int buttonPin = 6; // button pin

 

void setup() {

pinMode(relayPin, OUTPUT); // Relay pin as output

pinMode(buttonPin, INPUT); // button pin as input

}

 

void loop() {

if (digitalRead(buttonPin) == HIGH) {

digitalWrite(relayPin, HIGH); // Turn on the relay

} else {

digitalWrite(relayPin, LOW); // Turn off the relay

}

}

////////////////////

 1. Arduino Uno’yu röle modülü ve ekipmanınızla birlikte bağlayın ve kodu yükleyin.
 2. Test etmek için, butona basın ve röle modülünün açıp kapandığını kontrol edin.

Not : Röle modülü genellikle transistor, diyot vb elemanlar içerir, bu nedenle direk arduino uno ile bağlanması mümkün değildir. Röle modülü genellikle birkaç farklı özellik içerir, örneğin LED göstergesi, seçilebilir çalışma modları (NC veya NO) veya koruma diyotları gibi. Bu özellikler, röle modülünün çalışmasını ve kullanımını kolaylaştırır veya arduino uno’nun güvenliğini sağlar. Örneğin, LED göstergesi röle modülünün açık veya kapalı olduğunu gösterirken, koruma diyotları elektriksel yüklerin röle modülünün çalışmasını etkilememesi için gereklidir. Röle modülünün kullanımı için üretici tarafından verilen talimatları dikkatlice okumanız ve uymak önemlidir.

ARDUİNO İLE MODÜLSÜZ RÖLE KULLANIMI

Arduino Uno ile röleyi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Röle bağlantılarını yapın: Rölenin VCC ve GND pini, Arduino Uno’nun +5V ve GND piniyle bağlayın. Rölenin IN pini ise bir digital pin’e bağlayın. Ayrıca arduino uno çıkışından çok az akım üretebildiği için röle çalıştırmak için transistor kullanmanız gerekmektedir. Transistor’un kontrol pin’i arduino uno digital pin’ine, kollektörü röle in’ine ve emitter’i ise arduino uno GND’ye bağlanmalıdır.
 2. Arduino kodunu yazın: Kodunuzda, rölenin IN pin’ine sinyal göndermek için digitalWrite() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Örnek olarak, bir buton ile rölenin açılmasını sağlamak için:

/////////////////////

const int relayPin = 7; // Relay pin

const int buttonPin = 6; // button pin

 

void setup() {

pinMode(relayPin, OUTPUT); // Relay pin as output

pinMode(buttonPin, INPUT); // button pin as input

}

 

void loop() {

if (digitalRead(buttonPin) == HIGH) {

digitalWrite(relayPin, HIGH); // Turn on the relay

} else {

digitalWrite(relayPin, LOW); // Turn off the relay

}

}

//////////////////////////

 1. Arduino Uno’yu röle ve ekipmanınızla birlikte bağlayın ve kodu yükleyin.
 2. Test etmek için, butona basın ve rölenin açıp kapandığını kontrol edin.