7 EKONOMİK ROBOTİK AKTİVİTE ÖRNEĞİ

1- KARTONDAN ROBOT EL YAPIMIU

Evde karton, pipet ve ip var mı? Bir de yapıştırıcınız varsa başlıyoruz. Bu robot el projesini çocuklarınızla yapabilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanında çocuklar kartondan robot el yaparak basit düzeyde hareket mekanizmaları hakkında fikir sahibi olur. Videosu ve nasıl yapılır linkini hemen aşağıya bırakıyoruz. İyi eğlenceler.

https://www.instructables.com/How-to-Make-a-Robotic-Arm-at-Home-Out-of-Cardboard-1/

2- 4X4 (DÖRT ÇEKER) ARABA YAPIMI

2 adet sarı redüktörlü motor, 1 adet on of anahtar, biraz kablo ve 3-6 Volt arasında pil ile yapabileceğiniz basit ve eğlenceli bir araba projesi. Tekerlerin kocaman olması bu arabamızı engel tanımaz bir hale getiriyor. Nasıl yapılır linki hemen aşağıda.

https://www.instructables.com/DIY-CAR-MAKING-AT-HOME-USING-BO-DC-Motor/

3- PİLLE ÇALIŞAN ARABA YAPIMI

Bozuk uzaktan kumandlı bir araçtan kalma motorlar ve tekerlekler var mı? Bunları eğlenceli bir robotik etkinliğine dönüştürmek mümkün. Uygun ebatlarda plastik bir kutu içerisine motoru, tekerleği ve pili yerleştirin. Kutunun dışına ulaşabileceğiniz bir yere de aç kapa anahtarını koyun. Biraz bant yapıştırma dokunuşlarından sonra ferrariniz hazır. Video mu? Aşağıda dostum.

https://www.instructables.com/easy-home-made-toy-car/

4- KARTONDAN RÜZGAR TÜRBİNİ YAPIMI VE DİNEMO İLE LED YAKMAK

Bir adet dinemo, bir tutam led ve bolca karton. Ufak yapıştırıcı (silikon veya soğuk yapıştırıcılar olabilir) dokunuşları ile harika bir yeşil enerji projesi hazır. Bu proje öğrencinin veya hobicinin dinemo ile elektrik üretimi hakkında deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca rüzgar enerjisini sadece üşümek için değil aydınlanmak için kullanabileceğini de anlar. Videoyu da bırakıyoruz buraya.

https://www.instructables.com/How-to-Make-a-Very-Simple-Savonius-Wind-Turbine/

5- PAKET LASTİĞİ İLE KARTONDAN ARABA YAPIMI

Ahşap çubuk, yapıştırıcı, paket lastiği ve karton. İnanmazsınız ama tek ihtiyacınız bunlar. Bunları kullanarak lastikte depolanan potansiyel enerjiyi kinetişk enerjiye dönüştürerek hareket eden bir arabanız olabilir. Araba fiyatlarının ve yakıtların her çeşidinin fiyatlarının tavan yaptığı bu dönedemde dikkate değer bir proje. Videomuz ve nasıl yapılacağının görsellerle anlatıldığı içerik ekte.

https://www.instructables.com/Long-Distance-Rubber-Band-Car/

6- PAKET LASTİĞİ İLE KARTONDAN ARABA YAPIMI 2

Bir önceki malzemeler elinizde varsa bu projeyi de kolayca yapabilirsiniz. Bu kartonlar resmen sihirli. Biraz zorlasak binlerce çeşit proje çıkacak. Zorlayacak mıyız? Tabiki de zorlayacağız. Video ve nasıl yapılır ekte.

https://www.instructables.com/Rubber-Band-Powered-Cardboard-Car/#CNX495TKXAEL6WN

7- TİTREŞİM MOTORU İLE BÖCEK ROBOT YAPIMI

Minik saat pilleri ve eski telefonlardan çıkan titreşim motoru ile ilginç bir robot böcek projesi yapmanız mükün. Burada gerekli olan pil yuvası elinizde yok diye üzülüp karalar bağlamayın. Şart değil dostlarım. Bunun yerine pile kabloları elektrik bandı ile hatta normal selo bant ile de bağlayabilirsiniz. Mantığı kaptıysanız gerisinie keyfinize göre yapabilirsiniz.

https://www.instructables.com/How-to-Make-a-Mini-Bug-Robot/

 

SON OLARAK

Lütfen çalışma güvenliğine azami dikkat edin. Özellikle küçük çocuklar kullanılan küçük parçaları yutabilir. Bunun önüne geçmek için ebeveyn kontrolünü sağlayın. Sıcak, kesici veya rahatsız edici kokusu olan yapıştırıcılar ve boyalar kullanacaksanız uygun ortamları sağlayın.